پروفسور سمیعی در جمع دانشگاهیان و نخبگان از ضرورت انقلاب علمی سخن گفت؛ مشاهده در قالب پی دی اف چاپ فرستادن به ایمیل

ایران می تواند جزو ۱۰ کشور برتر علم و دانش و اقتصاد باشد

بزرگ ترین و شهره ترین جراح مغز و اعصاب دنیا در سفر به بجنورد و در همایشی با حضور جامعه دانشگاهی و نخبگان خراسان شمالی با اشاره به تأکیدات مسئولان تراز اول کشور مبنی بر قرارگرفتن ایران در زمره ۱۰ کشور برتر اقتصادی گفت: این هدف به طور حتم میسر است اما لازمه آن، این است که با حمایت از دانشمندان و درنظر گرفتن بودجه و امکانات برای محققان، ابتدا در جمع ۱۰ کشور برتر علم و دانش قرار بگیریم که به ارتقای اقتصاد هم منجر می شود.

پروفسور مجید سمیعی با افزودن این که همگان خواهان رشد و پیشرفت کشور هستند، تصریح کرد: برای این کار باید انقلاب علمی در کشور به وجود بیاوریم. وی لازمه این امر را هم تغییر شرایط معیشتی محققان در سطح بالا خواند تا از مهاجرت نخبگان جلوگیری شود و ادامه داد: یکی از کمبودهای بزرگ در عرصه علم و دانش در ایران این است که پس از پایان تحصیل دانشجویان، مراکز تحقیقاتی زیادی که محققان را جذب کند، وجود ندارد.
وی که مهم ترین هدف خود از سفر به خراسان شمالی را دیدار با جوانان و دانشجویان نامید، گفت: آینده کشورها منوط به ارتقای منزلت و جایگاه دانشجویان و محققان است و بزرگ ترین خدمتم را خدمت به دانشجویان می دانم و در نیم قرن اخیر هم در دیدار با هر سیاستمدار و چهره برجسته هم تاکید زیادی داشته ام که از این قشر حمایت و به آنان توجه کنند.
این چهره برجسته علمی جهان به حاضران توصیه کرد که بین آحاد جوانان با فرزندان خود تفاوتی قائل نشوند و در فراهم کردن زمینه رشد و پیشرفت همه آن ها بکوشند. وی خطاب به جمع دانشجویان حاضر در این همایش توصیه های خاصی داشت؛ ازجمله این که برای مدرک و عنوان پست و مقام علمی به تنهایی ارزشی قائل نشوند و دیگران را هم با آن محک نزنند و قضاوت نکنند و این که برای زمان و وقت خود ارزش زیادی قائل شوند.
تسلط به زبان های خارجه برای ارتباط موثر با مجامع علمی جهان، تحصیل با هدف کارساز بودن در اجتماع و خدمت با عشق و علاقه به مردم، احساس مسئولیت در برابر والدین، استادان و عموم ملت و گسترش تحقیقات پایه در مرزهای دانش و علوم جدید، از دیگر توصیه های بزرگ ترین جراح مغز و اعصاب و دبیر فدراسیون جراحان قاعده جمجمه خطاب به دانشجویان بود. وی هم چنین لزوم اولویت بندی کارها و نظم داشتن، الگو گرفتن از افراد موفق و در عین حال، تمرکز و دنبال کردن رشته مورد علاقه برای پیشرفت واقعی را گوشزد کرد.
پروفسور سمیعی که در چند نوبت خود را همشهری مردم بجنورد و خراسان شمالی نامید، با ابراز خرسندی از حضور زنان و دختران ایران در عرصه های مختلف اجتماعی ازجمله دانشگاه ها و تصدی جایگاه های علمی و مدیریتی، ابراز امیدواری کرد که بار دیگر فرصت حضور در خراسان شمالی و بجنورد را بیابد.
در این همایش لقب استاد افتخاری دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی به پروفسور مجید سمیعی اعطا شد./