نشست مشترک رئیس بنیاد نخبگان استان با مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی مشاهده در قالب پی دی اف چاپ فرستادن به ایمیل

در راستای تعامل و همکاری متقابل بنیاد با دستگاه‌های اجرایی و مؤسسات آموزش عالی استان، اولین نشست با مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی استان برگزار شد.

در این جلسه مهندس وحدت، مدیرعامل شهرک‌های صنعتی، ضمن تبریک و آرزوی موفقیت برای دکتر قاسمی فرد به بیان نحوه حمایت‌ها و بسته‌های پشتیبانی شهرک از صنایع خرد و کلان استان و تشریح وضعیت صنایع مستقر در شهرک‌های استان پرداختند.

سیاوش وحدت در این دیدار ضمن تاکید بر آمادگی همه جانبه برای همکاری با نخبگان این استان، اظهار کرد: برای ایده های برتری که منجر به تولید شود، مشوق های خوبی از سوی این شرکت در نواحی صنعتی پیش بینی شده است.

وی با اشاره به اینکه عدم پیش بینی اعتبارات پژوهشی در شهرک های صنعتی یکی از چالش ها است، ادامه داد: با توجه به اینکه از صفر تا صد تولید تا صادرات با تولیدکننده است و در این راه چالش هایی وجود دارد، تلاش بر فرهنگ سازی در استفاده از مشاورین مجرب است.

وی اضافه کرد: البته در بسیاری از موارد تولیدکننده ای که کار خود را به حالت استاد شاگردی فرا گرفته در برابر دریافت مشاوره و راهنمایی مقاومت می کند که این امر، خود یک ضرر است.

رئیس هیئت مدیره شرکت شهرک های صنعتی خراسان شمالی با بیان اینکه  استفاده از مشاورین و حرکت از حالت سنتی در صنعت به روش های نوین زمان بر است، خاطرنشان کرد:  این شرکت علاوه بر حمایت مادی و معنوی و هموارسازی حضور صنعت گر در نمایشگاه ها، اقدام به ارائه آموزش رایگان و مستقر کردن مشاوران مجرب برای کمک به صنعت گران کرده است.

وحدت ارائه مشاوره در روند تولید محصول را یک ضرورت دانست و در این مسیر همکاری نخبگان در ارائه مشاوره های صنعتی و حضور استعدادهای برتر در نواحی صنعتی خراسان شمالی را یک فرصت دانست.

وی در ادامه سخنان خود یکی از مشکلات فعلی شهرک های صنعتی سراسر کشور را دخالت سایر دستگاه ها در روند وظایف این شرکت دانست و دلیل این تداخل کاری را اینگونه عنوان کرد: با توجه به اینکه صنایع کوچک اشتغال زا است، در سال اقتصاد مقاومتی متاسفانه همه دستگاه ها می خواهند خود را در این امر دخیل کنند، که مشکلاتی را ایجاد کرده است.

وی اضافه کرد: قدرت ریسک واحدها برای انجام دادن کار و عملیاتی سازی ایده های نو کم است که برای جبران این آسیب، شرکت شهرک های صنعتی خراسان شمالی حاضر به همکاری همه جانبه با بنیاد نخبگان استان و مشارکت در پیشبرد اهداف است.

مدیرعامل شرکت شهرک های صنعتی خراسان شمالی در این زمینه به حمایت از نخبگان و ایده های نو اشاره کرد و یادآور شد: در حال حاضر ساختمان کسب و کار این شرکت که قرار بود کاربری آن به عنوان مرکز نوآوری مطرح شود، پذیرای حضور نخبگان در فضایی با 14 اتاق است.

وحدت تصریح کرد: حسب نوع تولید نخبگان در شهرک صنعتی2 بجنورد نیز امکان واگذاری سوله و زمین فراهم است.

وی خاطرنشان کرد: در همین راستا برای نخبگان مشوق هایی از جمله طولانی کردن اقساط، ارائه مهلت در پرداخت اجاره بهای سوله، استفاده از سالن های شهرک صنعتی ناحیه 2 برای برپایی کنفرانس های علمی و آماده سازی امتیازات از جمله تلفن، اینترنت و غیره پیش بینی می شود.

رئیس بنیاد نخبگان خراسان شمالی نیز در این دیدار ضمن تاکید بر گسترش های همکاری میان دستگاه تابع خود و شرکت شهرک های صنعتی استان، گفت: در حال حاضر این بنیاد برای توسعه فعالیت های نخبگان خود نیازمند آزمایشگاه شیمی، مکانیک، الکترونیک و یک کارگاه صنعتی است.

مهدی قاسمی فرد اضافه کرد: نخبگانی که ایده برای تولید محصول دارند پس از ارائه گزارش اولیه، به شهرک صنعتی معرفی شده و روند کار آن ها هر 6ماه یکبار رسد و مختصری از شرح فعالیت برای شرکت شهرک های صنعتی خراسان شمالی ارسال می شود.

وی هدف فعالیت بنیاد نخبگان را شناسایی و حمایت از استعدادهای نو دانست و افزود: برخی ایده ها در بنیاد نخبگان قابلیت تولید دارند، که در این مسیر بعد از ثبت ایده برای عرضه ایده ها در قالب کالا به جامعه علمی و فنی باید از نخبگان حمایت شود.

وی از چالش های موجود در مسیر نخبگان را، برورکراسی قوانین در بنیاد نخبگان دانست و تصریح کرد: به دلیل این طولانی بودن بروکراسی نخبه از تولید و پیگیری طرح خود منصرف می شود و هدف این بنیاد هموارسازی مسیر به کمک شرکت شهرک های صنعتی خراسان شمالی است.

قاسمی با تاکید بر اینکه همه هدف و تلاشمان جلوگیری از خروج نخبگان از کشور و فراهم کردن شرایط مساعد به کمک مدیران استانی برای به مرحله تولید رساندن ایده ها است، اظهار کرد: نتیجه این همکاری جلوگیری از خروج نخبگان، فراهم آوردن بازار کسب و کار و دلگرمی استعدادهای برتر و ثروت آفرینی برای استان است.